54. Szkoła gotowania

W tym odcinku teoria spotyka się z praktyką, empiria tańczy z naukowymi definicjami, tropimy błędy Magdy Gessler, sprawdzamy porady Gordona Ramseya i obalamy szereg kulinarnych mitów. Ja i mój gość, który kulinarne teorie rozkłada z wdziękiem na czynniki pierwsze!

53. Zjedz chociaż mięsko

Od australopiteka przez kapłony po prezesów stowarzyszeń hodowców bydła mięsnego.
O mięsnej obsesji, która zawładnęła światem. Chodzi o smak? Symbol statusu? Oznakę męskości? A może wszystko naraz? Ten odcinek to po prostu samo mięso!

52. Street food nasz powszedni

Odcinek o ulicznym jedzeniu, jego historii i fenomenie. Nocne markety, dzienne bazary, owady na patyku, smażone makarony, frytki i zapiekanki. O pogoni za autentycznością odmienianą przez wszystkie przypadki.

51. Literatura dla kucharek

O książkach o kuchni, o książkach i kuchni, o literaturze pięknej z jedzeniem w tle. O tym jak książki nas karmią, jak smakują słowa i co łączy recenzje restauracji i lektur. Przegląd mojej biblioteczki i mnóstwo smakowitych poleceń. Odcinek wakacyjny, ciut inny niż wszystkie.

50. Kraina lodów

Odcinek wakacyjny, a w roli głównej prawdziwy symbol wakacji – lody!
Kręcone, włoskie, ze zboczy Etny, z archaicznych maszynek, ze sklepu, z rzemieślniczej lodziarni.
W wafelku, w pudełku, z precelkami i smugami karmelu.
Uwielbiane pod każdą szerokością geograficzną!

49. Nie jedz tego! A dlaczego?

Odcinek grzeszny i niegrzeczny – o guilty pleasure, żywieniowym tabu i tym wszystkim czego nie jemy, a nade wszystko – dlaczego? Bo kultura, bo figura, bo powodów różnych fura!

48. Kimchi w promocji

Przez żołądek do serc – ludzi i narodów! O gastrodyplomacji, marketingu za pomocą jedzenia i krajach, które wykreowały mody na swoją kuchnię. Tajlandia, Peru, wreszcie pachnąca (?) kimchi Korea Południowa. Do tego goście, którzy Azję znają w teorii i w praktyce!

47. Najlepsze danie mojego życia.

Kulinarne odkrycia, które zmieniły bieg dziejów. Dania, które wpłynęły na moje życie. Jedzenie, które przestawiło mi myślenie. Odcinek specjalny, urodzinowy, dużo bardziej osobisty niż zazwyczaj. Pełen moich i Waszych zachwytów nad jedzeniem.

46. Historie (z) grilla

Ogień, dym i interakcje społeczne. O tym co łączy grilla z historią ewolucji, kilka wycinków z losów Ameryki, trochę o sztuce użytkowej, wspomnienia z szalonej młodości i porady grillowe rodem z dalekiego Kaukazu.