56. Wielkie kuchmistrzostwo

Compendium ferculorum wcale nie jest najstarszą polską książką kucharską! O tym między innymi jest nowy odcinek Zabaw Jedzeniem. A poza tym jeszcze o o krakowskim kuchmistrzostwie, pracy historyka kulinariów i pewnej osobistej rocznicy.

55. Beza z wody po cieciorce czyli rzecz o wegańskich słodyczach

Sernik bez sera, croissant bez masła i beza bez jajek – skandaliczne czy rewolucyjne? W tym podcaście nie znajdziecie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale dowiecie się za to jak zrobić każdą z tych rzeczy! Garść refleksji nad weganizmem, kilka praktycznych porad i wspaniałe rozmówczynie!

54. Szkoła gotowania

W tym odcinku teoria spotyka się z praktyką, empiria tańczy z naukowymi definicjami, tropimy błędy Magdy Gessler, sprawdzamy porady Gordona Ramseya i obalamy szereg kulinarnych mitów. Ja i mój gość, który kulinarne teorie rozkłada z wdziękiem na czynniki pierwsze!

53. Zjedz chociaż mięsko

Od australopiteka przez kapłony po prezesów stowarzyszeń hodowców bydła mięsnego.
O mięsnej obsesji, która zawładnęła światem. Chodzi o smak? Symbol statusu? Oznakę męskości? A może wszystko naraz? Ten odcinek to po prostu samo mięso!

52. Street food nasz powszedni

Odcinek o ulicznym jedzeniu, jego historii i fenomenie. Nocne markety, dzienne bazary, owady na patyku, smażone makarony, frytki i zapiekanki. O pogoni za autentycznością odmienianą przez wszystkie przypadki.

51. Literatura dla kucharek

O książkach o kuchni, o książkach i kuchni, o literaturze pięknej z jedzeniem w tle. O tym jak książki nas karmią, jak smakują słowa i co łączy recenzje restauracji i lektur. Przegląd mojej biblioteczki i mnóstwo smakowitych poleceń. Odcinek wakacyjny, ciut inny niż wszystkie.

50. Kraina lodów

Odcinek wakacyjny, a w roli głównej prawdziwy symbol wakacji – lody!
Kręcone, włoskie, ze zboczy Etny, z archaicznych maszynek, ze sklepu, z rzemieślniczej lodziarni.
W wafelku, w pudełku, z precelkami i smugami karmelu.
Uwielbiane pod każdą szerokością geograficzną!

49. Nie jedz tego! A dlaczego?

Odcinek grzeszny i niegrzeczny – o guilty pleasure, żywieniowym tabu i tym wszystkim czego nie jemy, a nade wszystko – dlaczego? Bo kultura, bo figura, bo powodów różnych fura!

48. Kimchi w promocji

Przez żołądek do serc – ludzi i narodów! O gastrodyplomacji, marketingu za pomocą jedzenia i krajach, które wykreowały mody na swoją kuchnię. Tajlandia, Peru, wreszcie pachnąca (?) kimchi Korea Południowa. Do tego goście, którzy Azję znają w teorii i w praktyce!