Trzech bohaterów ma ten odcinek, trzech muszkieterów z majowego warzywniaka – rabarbar, szparagi i czosnek niedźwiedzi! Na straganach są krótko, ale smakiem i właściwościami oszołomią niejednego! Fascynującą mają też historię i jak się okazuje – nieograniczony kulinarny potencjał!
Wszyscy jedzą #1 – popkultura
Pierwszy odcinek nowego cyklu poświęcony jest popkulturze!
Gości w nim Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, znana w internecie jako Zwierz Popkulturalny – blogerka, autorka książek oraz podcastów. Kasia ma ogromną wiedzę o popkulturze i jej recenzje filmów i seriali towarzyszą mi od lat, czułam więc, że będzie dobrą osobą do radosnych rozkmin o tym co się je w filmach, co w serialach, co na planie i przede wszystkim o tym co człowiek by zjadł jak już się tego wszystkiego naogląda!
70. Jedzenie z pudełka
Drewniane pudło ze śladami zbóż sprzed 3,5 tysiąca lat.
Bento, lunchbox, swojska śniadaniówka.
Pudełko z jedzeniem na wynos, posiłek na statku i w samolocie.
Wreszcie catering dietetyczny – jedzenie z pudełka niejedno ma imię!
69. Nowe życie
Wielkanoc jest bardzo o budzeniu się do życia. O nowym, lepszym, po zimie. Symbolem nowego życia są wszechobecne jajka, ale i rośliny, które nieśmiało wychodzą spod ziemi i garną się do słońca.
68. Taka kuchnia jakie czasy
Wojna, kryzys, niedobory. Przez lata Polacy uczyli się jak radzić sobie w żywieniowych sytuacjach podbramkowych – jak gotować taniej, oszczędniej, z ziemniaków. Czego nas uczą stare książki kucharskie? I czy w czasach szalonej inflacji i gospodarczej destabilizacji te rady można zastosować we własnej kuchni?
67. Instynkt, zachcianki i intuicyjne jedzenie
Wiosna przyszła! Mimo, że świat dalej jest dość przerażający to natura budzi się do życia i wszystkim jakoś tak nieśmiało bardziej żyć się chce. I sprzątać, i ogródki ogarniać i “brać się za siebie” – z większą lub mniejszą zawziętością. To odcinek o relacjach z ciałem i jedzeniem. I żywieniu i odżywieniu. O jedzeniu w służbie sylwetki i w służbie przyjemności!
66. Kocioł ukraiński
Wojna u sąsiadów. Ukraina w ogniu.
Jednym z elementów rosyjskiej propagandy jest odmawianie Ukrainie niezależności – osobnej tożsamości, historii i kultury. Także kultury kulinarnej.
O niej właśnie jest ten odcinek.
O kuchni Ukrainy i kuchni dla Ukrainy w dniach pełnych solidarności, niepokoju, nadziei i zwątpienia.
65. Dobry ferment
Ogórki, kapusta, buraki i żur. Kefir, kimchi, kombucha i tsukemono. Kiszenie, fermentacja, działanie kwasu mlekowego – zwał jak zwał! Odcinek w sam raz na przednówek, pełen dobrych witamin i kwaśnego smaku.
64. Jedzenie z sukcesem
Odcinek ciut nietypowy bo i z kilkoma bohaterkami! Wszystkie łączy jedno – kochają jedzenie i tę pasję zamieniły w pracę. Bardzo różną! Jest w tym odcinku o chlebie, o ciastkach i o naleśnikach. Jest też o nierównościach na gastronomicznym rynku pracy, wyzwaniach podatkowych i co zrobić by księgowość była bardziej apetyczna.
63. Nasza kasza
Jagły, gryka, jęczmień, manna? Każda inna, a każda wspaniała! W roli głównej w tym odcinku występują kasze! To niezmierzone bogactwo polskiej kuchni regionalnej – tej dawnej. ubogiej i tej współczesnej, szczególnie w wydaniu roślinnym!